- Kamp Klin Lepena 10 16.9.2024, 18:21
- Sprostitveni center Sun garden 10 29.8.2024, 10:43
- Kranjska gostilnica 6 1.8.2024, 13:38
SloveniaHolidays.com > Turistične informacije > Predstavitev regije
Osrednjeslovenska regija
Park Žibert *
LjubljanaGostišče Prašnikarjev dvorec
KamnikPenzion Tavčar
LjubljanaHostel Vrba
LjubljanaOld Quarter Residence
Ljubljana
Osrednja Slovenija
Bela Ljubljana je srce Slovenije. V njenem imenu je polno ljubezni, ljubljena je bila že od Rimljanov, ki so takratni naselbini nadeli ime Emona. Srednjeveška Ljubljana se je stisnila med Ljubljanico in grič, na katerem kraljuje mogočni ljubljanski grad. Ob Ljubljanici je nastalo mesto, kjer si zgodovina in moderna sodobnost stojita tesno ob strani. Ljubljana, ki jo je polepšal arhitekt Jože Plečnik, ima bogato zgodovinsko in kulturno dediščino. Polna je zanimivih zgradb, palač, muzejev, galerij, parkov, slikovitih ulic in trgov, mostov, tu so opera, gledališče, botanični vrt in živalski vrt. Golovec z astronomskim observatorijem je poleg Rožnika, Mosteca in Tivolija zelo priljubljeno sprehajališče. Med najbolj poetične poglede Ljubljane pa zagotovo sodi Trnovski pristan. Čudovita kulisa mesta so Kamniško – Savinjske Alpe. Mesto skozi vse leto ponuja obsežen program kulturnih, zabavnih in športnih prireditev.
V dolini Save, na začetku Zasavskega hribovja leži Litija. Severno od nje, visoko v Zasavskih hribih so Vače, geografsko središče Slovenije (GEOSS), ki pa so znane tudi po prazgodovinskem najdišču iz stare železne dobe – tu je bila izkopana vaška situla. Na južnem robu Ljubljane se vse tja do Vrhnike razprostira močvirnato Ljubljansko barje, ki je danes eno največjih travnatih površin Slovenije in je zatočišče številnim rastlinam in živalim. Med Rakitno in Kureščkom vabi v zavetje šumeče vode globoka soteska Iški Vintgar. Če pa se odpravimo naprej proti jugu, se nam najprej odpira zelena grosupeljska kotlina z Grosupljem. Nad Županovo jamo stoji gotska cerkev z ohranjenim taborom iz turških časov. Na renesančnem gradu Turjak, enem najmogočnejših v Sloveniji, pogosto uprizarjajo srednjeveške igre, v bližnji Rašici pa je v idiličnem okolju, v mlinu, na ogled muzej – spomenik življenju in delu Primoža Trubarja. Oba kraja povezuje učna pot, ena od številnih urejenih pešpoti na območju Velikih Lašč. Dobrepoljsko pokrajino, vzhodno od Velikih Lašč, prekrivajo predvsem rodovitna polja. V senci lipovega gaja pri cerkvi so se več kot 400 let odvijali največji sejmi na Dolenjskem. V stranski dolini je skrita Sodražica, v njeni bližini pa se na Novi Štifti nahaja znana romarska cerkev, ob kateri poteka vsakoletni blagoslov motorjev in motoristov.
Zibelka dolenjskega suhorobarstva je Ribnica. Ribniški sejem je prava priložnost za druženje, zabavo in seveda kupovanje na stojnicah. Gorato območje Kočevske preraščajo mogočni gozdovi, zato je Kočevje odlično izhodišče za ogled pragozdnega rezervata. Za aktivni oddih so na voljo pohodne, kolesarske in konjeniške poti. Najbolj divja in neokrnjena je Goteniška dolina, kjer so okoliški gozdovi polni divjadi. V strmi dolini reke Kolpe, v pravljični deželi Petra Klepca, najdemo najstarejšo slovensko faro, ki ima kar sedem cerkva. To je Osilnica, hitro razvijajoča se vas nad sotočjem Kolpe in Čabranke. Nižje ob toku Kolpe, na skalni pečini nad reko, stoji grad Kostel. Poljanska dolina s Starim trgom ob Kolpi pa se že spogleduje z Belo krajino tam čez.
Ponudba po kategorijah - Osrednjeslovenska regija:
Prenovljena gostilna Štern s širokim izborom domače in druge kulinarike vas pričakuje. Oglejte si jo!
Privošči si malo drugačen izlet - tak, v kombinaciji s kulturo. Tu so naši predlogi.
Za vse ljudi iz okoli Ljubljane je Iški Vintgar ena najbolj poznanih in ljubih naravnih destinacij, ki je tako blizu glavnega mesta.
Predjamski grad stoji v kraju Predjama 9 kilometrov oddaljen od Postojnske jame. Je pravo arhitekturno čudo, ki mu na svetu ni para. Če si ga še niste ogledali, je zdaj pravi čas za obisk.
Žička kartuzija je nekdanji samostan kartuzijanskega meniškega reda.
Šmarna gora je bila opevana že s strani Prešerna.Prešeren je Šmarno goro dobro poznal, saj je tam služboval tudi njegov stric Jakob Prešeren.