SloveniaHolidays.com > Aktivnosti > Mošnje-Dobro Polje-Globoko-Radovljica
Mošnje-Dobro Polje-Globoko-Radovljica
Izhodišče: Mošnje
- Dolžina poti:
14.0 km - Čas poti:
01:00:00 - Zahtevnost:
Srednja - Podlaga:
Asfalt
Opis poti
Pot pričnemo pred hotelom Podvin v Mošnjah. Pot nas vodi do križišča, ki ga prečkamo in zavijemo desno za Črnivec . Peljemo se mimo Pizzerije Mobi Dick nato pa se spustimo v vas Dobro Polje. Nato nas čaka še en spust do kraja Posavec. Tam zavijemo desno proti Otočam. V vasi prečkamo železniško progo in pri smerokazu peljemo naravnost za vas Mišače. Na sredi vasi sledimo cesti za Globoko. Ko prispemo do železniškega nadvoza zavijemo levo in po daljšem a ne preveč zahtevnem klancu pridemo v vas Mošnje. Pri križišču zavijemo levo , vzporedno z glavno cesto se pripeljemo do Radovljice. Peljemo se mimo doma upokojencev po Šercerjevi ulici do nakupovalnega centra SPAR kjer se je moja pot tudi zaključila.
Srednjeveško mesto Radovljica je zraslo v 14. stoletju na rečnih terasa nad sotočjem Save Bohinjke in Save Dolinke. Srednjeveško obzidje z obrambnim jarkom zaokroža edinstvene primere srednjeveške arhitekture v Sloveniji - radovljiška Graščina, cerkev sv. Petra, Šivčeva hiša, Malijeva hiša s sramotilnim stebrom in grajski park. V Radovljici se nahaja edini mestni hotel Grajski dvor, delo arhitekta Ivana Vurnika. Gabrov drevored (od hotela proti staremu mestnemu jedru) poleg katerega leži grobnica padlim v drugi svetovni vojni. Drevored je ostanek graščinskega baročnega vrta, katerega je dala urediti rodbina Thurn-Valsassina v 17. in 18. stoletju. Poznosrednjeveški obrambni jarek je bil v zadnjih letih obnovljen (vstop v staro mestno jedro). Zgornja mestna vrata (vstop v staro mestno jedro), katera je nekoč ob dvižnem mostu varoval obokan obrambni stolp. Osrednji mestni trg ima na vsaki strani lepo vzdrževane spomenike srednjeveške in renesančne meščanske arhitekture. Radovljica je rojstno mesto Antona Tomaža Linharta, na ogled je njegova rojstna hiša iz leta 1634. Obiščete lahko tudi Lectarjevo hišo v kateri je najstarejša radovljiška gostilna. Vhodni portal, iz leta 1822, je delo znane kamnoseške delavnice Kocjančičev s Črnivca. Graščina v starem mestnem jedru je bila z gabrovim drevoredom prvotno povezana z lesenim hodnikom, kasneje pa s še danes uporabnim nasipom. Prvotni ortenburški grad je po potresu leta 1511 prezidal tedanji najemnik grof Dietrichstein, stoletje kasneje pa so jo dodatno razširili grofje Thurn-Valsassina. V pritličju je danes Glasbena šola, v prvem nadstropju je Čebelarski muzej, ki prikazuje dediščino slovenskega čebelarstva. Tu je tudi muzejska predstavitev življenja in del Antona Tomaža Linharta. Cerkev Sv. Petra je bila sezidana pred 750 leti v romanskem slogu. Sredi 15. stoletja je bila prezidana in povečana.
OPOZORILO:
Za opisane kolesarske poti, točnost in natančnost podatkov avtor teh strani ne prevzema nobene odgovornosti. Kolesarske poti smo predstavili po naših najboljših močeh, odgovornost za izvedbo ture pa prevzame vsak izvajalec kolesarskih poti oziroma obiskovalec teh strani sam. Uredba o vožnji v naravnem okolju (UR. l. RS 16, 28/95)