Press Esc to close
 

SloveniaHolidays - Slovenščina SloveniaHolidays - English SloveniaHolidays - Deutsch SloveniaHolidays - Italiano

POIŠČI NAMESTITEV:


7 razlogov zakaj rezervirati na SloveniaHolidays.com
  • Rezervacija brez provizije
  • Plačilo ob odhodu
  • Zagotovljene ugodne cene
  • Možnost spremembe rezervacije
  • Rezervacija v treh korakih
  • Velika izbira namestitev
  • Komentarji gostov
Novice

Prejmi najboljše ponudbe na svoj e-naslov:

Želim prejemati:






SloveniaHolidays.com > Kolesarski kotiček > Kako izbrati pravo kolo

Natisni Pošlji-prijatelju

Vrste koles


 

Gorska kolesa so najštevilčnejša. Imajo 26-palčna kolesa. Mountain bike je programiran za kolesarje, ki radi vozijo po makadamskih, gozdnih in zahtevnejših poteh. Prevladujejo modeli s prednjim vzmetenjem (single speed, cross-country, dirt jump), vendar je vsako leto več polnovzmetenih (cross-country, all mountain, freeride, DH). Vzmetenje izboljša nadzor nad vožnjo (in njeno varnost)! Razvoj nihajnega dela in amortizerjev je omogočil, da sta zadnje in prednje kolo v stiku s površino. To je pomembno pri vožnji v hrib in navzdol. Za trekking kolesa, ki imajo vzmetne vilice, velja enako.

 

 

 

Trekkingi so predvsem hitrejši od koles mountain bike. Imajo večja, 28-palčna kolesa, največkrat prednje vzmetenje in višje težišče (v nasprotju s trekkingi so gorska kolesa – na račun manjših koles in geometrij okvirjev – stabilnejša in zato primernejša za zahtevnejše makadamske ter gozdne poti). Geometrije trekking okvirjev so krajše od primerljive velikosti okvirjev gorskih koles; na trekkingih je kolesarska pozicija tudi najudobnejša. Idealni so za uživanje v vožnji na asfaltni podlagi in urejenih makadamskih poteh. Veliko ljudi, ki imajo radi potovanja s kolesom, se odloči prav za trekking kolo.

 

 

Specialke so najhitrejši in najlažji tip koles (mednarodna kolesarska zveza UCI je za tekmovanja celo predpisala najmanjšo dovoljeno težo, tj. 6,8 kg). Enako kot trekkingi imajo tudi specialke 28-palčna kolesa, so pa njihove pnevmatike ožjih dimenzij. Zaradi dosegljivih hitrosti imajo kolesarji na cestnih kolesih največ zračnega upora. Pogoj za vožnjo na specialkah je aerodinamična pozicija, ki je posledica specifične oblike krmila in razmeroma dolge krmilne opore. Tak položaj omogoča cestnim kolesarjem, da najmanj obremenjujejo sedež s svojo težo (večji odstotek teže prevzame krmilo). Rezultat se kaže v obliki površinsko manjših sedežev (trekkingi imajo višje postavljeno krmilo in mehkejše, širše ter udobnejše sedeže). Pred leti se je uveljavil odličen kompromisni model med trekkingi in specialkami. Cestno kolo, ki ima vse pripadajoče karakteristike specialke, in ravno krmilo. Primerno je za vse, ki želijo t.i. trekking vožnji dodati kak kilometer na uro!

 



BMX kolesa
so razdeljena v dve skupini. Prva je namenjena tekmovanjem na BMX progah, druga freestyle trikom. Okvirji so kratki, dimenzije koles pa 20 oziroma 24 palcev. Tudi BMX modelov je v Sloveniji vsako leto več. Zaradi velike stabilnosti so dobra osnova za obvladovanje koles mlajšim kolesarjem.

 

 

Trial kolesa so pri nas redka. (Zastopanost se počasi, a predvsem po zaslugi jeseniškega kluba, vztrajno veča!) Njihov namen je ozko naravnan. (Sedeži na trialih si komaj zaslužijo svoje ime – določeni modeli so celo brez njih.) Imajo najvarnejšo geometrijo (najnižje težišče med vsemi tipi koles). Ustvarjeni so za vse, ki jih veselijo tehnični dosežki: vožnje prek skal, ograj, previsov ... v vseh možnih smereh. Koliko bo trajala vožnja, trialistov ne zanima. Glavno je, da je ovira premagana.