SloveniaHolidays.com > Info > Kulturno udejstvovanje
Maribor - Evropska prestolnica kulture 2012
Foto: Arhiv Slovenia Holidays
Leta 1983 je Svet Evropske unije na pobudo grške ministrice za kulturo Meline Mercouri sprejel akcijo ˝Evropska prestolnica kulture˝. Med državami, ki se potegujejo za naziv Evropske prestolnice kulture Svet Evrope izbere eno ali več evropskih prestolnic za tekoče leto, Evropska Komisija pa projekt sofinancira. Leta 1990 je Svet Evropske unije vpeljal še akcijo˝Evropski mesec kulture˝, ki je prvenstveno namenjena državam Srednje in Vzhodne Evrope ter traja zgolj en mesec. Evropski mesec kulture smo praznovali tudi v Ljubljani, leta 1997.
Prvo mesto, ki je prejelo naziv Evropskega mesta kulture so bile Atene, leta 1985. Leto kasneje pa Firence. Naziv so prejela tudi mesta Amsterdam, Berlin, Pariz, Glasgow, Dublin, Madrid, Antwerpen, Lizbona, Luksemburg, Kopenhagen, Solun, Stockholm in Weimar. Leta 2000 je naziv Evropska prestolnica kulture dobilo devet evropskih mest hkrati (Avignon, Bergen, Bologna, Bruselj, Helsinki, Krakov, Reykjavik, Praga in Santiago del Compostela), leta 2001 Porto in Rotterdam, 2002 Brugge in Salamanca, do leta 2011 pa še Gradec, Genova, Lille, Cork, Patras, Sibiu v Romuniji, Liverpool, Stavanger, Linz, Vilna, Essen, Pecs, Istanbul, Turku in Talin. Mesto Luksemburg je bilo za Evropsko prestolnico kulture imenovano kar dvakrat- poleg leta 1995 še leta 2007.
Tudi Američani poznajo podobno akcijo, ki se imenuje ˝Ameriška prestolnica kulture˝ in so jo po vzoru evropskega modela vpeljali leta 1997. Na iniciativo Unesca in Arabske lige se nekako istočasno pojavi tudi akcija ˝Arabska prestolnica kulture˝, ki promovira arabsko kulturo.
Letos naziv Evropska prestolnica kulture pripada Mariboru in mestu Guimarães na Portugalskem. Partnerska mesta Maribora so Murska Sobota, Velenje, Ptuj, Slovenj Gradec in Novo mesto, kar razširi dogajanje na celotno Slovenijo. Kot je povedala generalna direktorica projekt EPK Maribor 2012, dr. Suzana Žilič Fišer je ˝projekt velika priložnost za razvoj kulture na različnih ravneh družbe, priložnost za državo, za ustvarjalce na področju kulture in različne institucije, ki podpirajo družbeni razvoj˝. Jaz pa k njenemu mnenju dodajam- EPK Maribor 2012 je priložnost tudi iz vidika krepljenja tržne znamke I feel Slovenia, razvoja kulturnega turizma in na splošno priložnost za povečanje prepoznavnosti Slovenije kot turistične destinacije. Vse to seveda, če bomo znali naziv Evropska prestolnica kulture pravilno izkoristiti in obiskovalcem ponudili kakovosten program kulturnega dogajanja.
Kaj menite vi?