- z Italijo: Škofije, Fernetiči
- z Avstrijo: Šentilj, Karavankez
- z Madžarsko: Dolga vas, Hodoš
- s Hrvaško: Zavrč, Obrežje, Vinica, Sečovlje
Vsi večji mejni prehodi so opremljeni z menjalnico, gostinskimi in trgovskimi lokali, tam so praviloma tudi skladišča ter veterinarska in fitopatološka inšpekcija.
Prehod državne meje poteka v skladu z evropskimi standardi. Državljanom Evropske unije in Švice za prestop državne meje zadostuje osebna izkaznica ali vozniško dovoljenje. Osebe iz držav, za katere je predpisana viza, si morajo le-to pred vstopom v državo priskrbeti na predstavništvih Republike Slovenije v tujini. Tuji avtomobilisti morajo ob prestopu meje pokazati zeleno karto, dokument o mednarodnem zavarovanju vozila. Obrazec zelene karte je moč dobiti tudi na vseh mednarodnih mejnih prehodih. Mednarodno avtomobilsko zavarovanje ni potrebno za voznike iz držav, s katerimi je Slovenija sklenila poseben sporazum.
Ob vstopu v Slovenijo z avtom je potrebno upoštevati nekatere prometne predpise, ki veljajo za vožnjo po naših cestah, in sicer:
-
hitrostne omejitve:
-
naselja 50 km/h
-
regionalne ceste 90 km/h
-
hitre ceste 100 km/h
-
avtoceste 130 km/h
Obvezno pripenjanje z varnostnim pasom na vseh sedežih, kjer je pas vgrajen
-
-
predpisana oprema v avtomobilu vključuje varnostni trikotnik, rezervni komplet žarnic in komplet prve pomoči, pozimi pa tudi snežne verige
-
profesionalnim voznikom (taksi, avtobus, tovornjak) je vožnja pod vplivom alkohola prepovedana, ostali vozniki smejo imeti v krvi največ pol promila alkohola
-
obvezna uporaba zasenčenih luči med vožnjo tudi podnevi
-
obvezna uporaba motoristične čelade za voznike in sopotnike na motornih kolesih